Single-cultivar matcha · Uji & Yame

EXPLORE THE CULTIVARS

Saemidori from Uji, Kyoto, and Okumidori from Yame, Fukuoka. Two single-cultivar matchas, each with its own expression from smooth, sweet umami to a deeper, nutty finish. Shade-grown, first-flush and stone-milled in Japan.


The cultivars

Two distinct expressions of matcha, shaped by cultivar and origin. Saemidori from Uji is smooth, sweet and rich in umami, with a clean finish. Okumidori from Yame is deeper and more structured, with nutty notes, rich umami and a structured finish. Both are first-flush, shade-grown and stone-milled in Japan.

Saemidori · Uji

Uji Matcha

Uji, Kyoto

Uji Matcha

Details

Ceremonial - Saemidori

Shading
20–25 Days
Harvest
First Harvest
Bitterness
Low to no bitterness
Milling
Hand-picked, stone-milled

Size

$30

$1.00 per gram · about 15 drinks

Okumidori · Yame

Yame Matcha

Yame, Fukuoka

Yame Matcha

Details

Ceremonial - Okumidori

Shading
20-25 days
Harvest
Spring (First Harvest)
Bitterness
Low Bitterness
Milling
Hand-picked, stone-milled

Size

$33

$1.10 per gram · about 15 drinks


Pricing

Bulk matcha pricing

The same matcha at every size. The more you buy, the less you pay per gram.

SizeSaemidoriOkumidoriMakes about*
30 g$30$1.00 per gram$33$1.10 per gram15 drinks
100 g$90$0.90 per gram$100$1.00 per gram50 drinks
1 kgBest value$350$0.35 per gram$380$0.38 per gram500 drinks
30 gabout 15 drinks*
Saemidori
$30$1.00 per gram
Okumidori
$33$1.10 per gram
100 gabout 50 drinks*
Saemidori
$90$0.90 per gram
Okumidori
$100$1.00 per gram
1 kgBest valueabout 500 drinks*
Saemidori
$350$0.35 per gram
Okumidori
$380$0.38 per gram

*At about 2 g of matcha per drink.

70¢

of Saemidori in a 2 g serving at 1 kg pricing. Okumidori works out to 76¢.

Need more than 1 kg at a time? Send a wholesale inquiry

Sourcing

Grown in shade, milled in stone

Color, sweetness and smoothness are decided long before the tea reaches your whisk.

  1. 01

    Shade-grown

    The tea is covered for 20-25 days before picking. Less sun means more chlorophyll and amino acids. A brighter green and deeper umami

  2. 02

    First flush

    Only the spring’s first harvest, when the youngest leaves are at their sweetest and most tender.

  3. 03

    Hand-picked

    The newest leaves are picked by hand, then steamed and dried into tencha, the leaf that becomes matcha.

  4. 04

    Stone-milled

    Stone mills grind the tencha slowly into a fine, silky powder, so the tea doesn’t overheat and keeps its color and aroma.


Pickup

Matcha pickup in Redmond and Coral Gables

Choose your café, date and time at checkout, and pay in full online.

Redmond, WA

The Screaming Parrots Redmond, WA
16095 Cleveland St Suite 110
Redmond, WA 98052

Close to Bellevue, Kirkland and the rest of Seattle’s Eastside.

Get directions

Coral Gables, FL

The Screaming Parrots Coral Gables, Miami
2626 Ponce De Leon Blvd
Coral Gables, FL 33134

Close to Coconut Grove, South Miami and downtown Miami.

Get directions

FAQ

Matcha FAQ

Something else? Email
help@thescreamingparrots.com

What is a matcha cultivar?

A cultivar is a specific variety of the tea plant, bred for particular traits. Like grape varieties in wine, each cultivar gives matcha its own color, sweetness and depth. We sell single-cultivar matcha rather than blends, so each bag is one plant from one region.

Do you sell matcha wholesale?

Yes. Cafés, bakeries, boba and tea shops can order 500 g and 1 kg online at the prices on this page and collect from Redmond or Coral Gables. For regular or larger orders, send a wholesale inquiry and we’ll reply by email.

Saemidori or Okumidori: which should I choose?

Saemidori from Uji is silky and naturally sweet, with delicate vegetal notes and a clean finish. Okumidori from Yame is smoother and fuller-bodied, with roasted, nutty notes and deep umami. If you’re not sure, order 30 g of each and try them in your own drinks.

How much matcha does a café need?

At about 2 g per drink, 500 g makes around 250 drinks and 1 kg around 500. A café selling 20 matcha drinks a day uses roughly 1.2 kg a month.

Do you ship matcha?

Matcha is pickup only for now. Choose Redmond, WA or Coral Gables, FL at checkout, along with a pickup date and time.

How should I store matcha?

Keep it sealed in a cool, dark place away from heat, light and moisture. Once opened, refrigerate it in an airtight container and use it within a few weeks for the best color and flavor. Let it reach room temperature before opening to avoid condensation.

How do I make a matcha latte?

Sift about 2 g (1 teaspoon) of matcha into a bowl, add 30 ml of water at around 80°C (175°F) and whisk in a quick zigzag until smooth and frothy. Pour it over 180 ml of steamed or cold milk and sweeten to taste.

Is your matcha gluten-free?

Yes. Both matchas are pure stone-ground green tea with nothing added, and they are gluten-free.